درس های سامانه

بررسی درس
مهارت های عمومی

مدیریت استرس

آیا می دانستید در سه دهه گذشته، آمار ابتلا به اضطراب، بیست برابر شده است؟ آیا می دانستید، روان شناسان، استرس را مهم ترین و شایع ترین بیماری قرن بیست و یکم می دانند؟ در دنیای پیچیده و پر سرعت امروزی، استرس به‌ یکی از همراهان همیشگی انسان ها تبدیل شده است. در عصر ما، از کودکان سه ساله تا افراد مسن هشتاد ساله، همگی معتقدند که این استرس، در همه موقعیتها، کارهای آنها را مختل می کند. در چنین وضعیتی، خیلی از افراد دوست دارند که از این استرس‌ها فرار کنند ولی نمی‌دانند چطور و چگونه این کار را انجام دهند. در این درس می‌خواهیم در مورد این موضوع صحبت کنیم که این همراه همیشگی چیست و چطور می توان آن را مدیریت کرد و تأثیراتش را کمتر نمود. شما در این درس، با عوامل ایجادکننده استرس آشنا خواهید شد و راهکارها و تکنیک های متعددی برای مدیریت کردن استرس خود خواهید آموخت. با گذراندن این درس، شما دیگر احساس خستگی و زودرنجی دائمی نخواهید نمود و به سبک زندگی سالم تری دست خواهید یافت.

بررسی درس
مهارت های عمومی

مهارت خودباوری و اعتمادبه‌نفس

مطمئناً شما نیز انسان هایی را می شناسید که آتشفشانی از نبوغند، ولی هیچ گاه فوران خلاقیتی از آن ها ندیده اید! مطمئناً، شما نیز در گذشته با انسان هایی مواجه شده اید که پر از تمنای رشد بوده اند، ولی هیچ گاه فرصت شکوفایی خود را نیافته اند! به راستی چه می شود، انسانی که عقاب وار می تواند تا سقف آسمان اوج بگیرد، حتی ناتوان از انجام کارهای روزمره خود می شود؟ راه حل معما، در عبارتی به نام «خودباوری و اعتماد به نفس» است که در صورت داشتن آن، حتی اگر انسانی معمولی باشید، به درختی تناور در خدمت خود و دیگران تبدیل خواهید شد. امروزه شاید کمتر کسی باشد که نخواهد اعتماد به نفس داشته باشد. همه دوست داریم که بتوانیم با جرات بگوییم من می‌توانم. اما چکار می‌شود کرد که اعتماد به نفس آدم افزایش پیدا کرده و به خودباوری برسیم. در این درس، می خواهیم، این شاه کلید موفقیت را به شما هدیه بدهیم. شما در این درس با معنای اعتماد به نفس آشنا خواهید شد و راهکارهای متعددی را برای افزایش آن خواهید آموخت. بعد از گذراندن این درس، شما دیگر از حضور در اجتماع و سخن گفتن در باب نیازها و استعدادهای خود، هراسی نخواهید داشت. این درس به شما کمک خواهد نمود تا در موقعیت های مختلف دانشگاهی، شغلی، خانوادگی و سایر محیط ها، با اعتماد به نفس بالایی ظاهر شوید و ارتباطی دلچسب با دیگران را تجربه نمایید. اعتماد به نفس، مهارتی اکتسابی است و می توان و باید آن را بدست آورد. توانایی در حفظ و افزایش اعتماد به نفس، زمینه رشد بیش تر و پله های ترقی را پیش روی ما قرار می دهد.

بررسی درس
مهارت های عمومی

مهارت حل تعارض در زندگی مشترک در ایام کرونا

ما آفریده شده ایم که یک زندگیِ شیرین و روبه رشد در کنار خانواده را تجربه کنیم، پس چه می شود که دچار طلاق عاطفی و واقعی می شویم و زندگی را برای خود و فرزندان مان، به جهنمی سوزان تبدیل می کنیم؟ شاید به این پرسش، اینگونه پاسخ بدهید که اختلاف و تعارض، بخشی از زندگی ما انسان هاست و راه گریزی از آن نداریم و باید به آن ها تن داد. این پاسخی درست اما ناقص برای پرسش بالاست. درست است که نباید نگاهی آرمانی به زندگی داشت و زمین را با بهشت اشتباه نگرفت، اما مدیریت و کنترل تعارضات، بخشی از کاری است که به هر انسانی سپرده شده است. در واقع وجود اختلاف و تعارض در هر رابطه ای اجتناب ناپذیر است اما داشتن مهارت حل تعارض به هریک از ما کمک می کند تا بتوانیم روابط صمیمانه تری را با اطرفیان تجربه کنیم. در این درس، می خواهیم مهارتی را به شما بیاموزیم که با یادگیری آن، تغییری اساسی در جهت بهبود زندگی مشترکتان ایجاد شود. این مهارت مهم، مهارت حل تعارض است. شما در این درس، با معنای تعارض و عوامل ایجادکننده آن آشنا می شوید و اصول و راهکارهایی برای حل تعارضات زندگی تان خواهید آموخت. بعد از گذراندن این درس، شما از مشکلات زندگی مشترکتان آگاه خواهید شد و اجازه نخواهید داد که این تفاوت ها، اختلافات و تعارضات به بحرانی غیرقابل حل تبدیل شوند.

بررسی درس
مهارت های عمومی

مهارت های مثبت اندیشی

آیا می دانستید تا چند سال آینده، افسردگی به دومین عامل مؤثر در مرگ و میر انسان ها تبدیل خواهد شد؟ آیا می دانستید، افسردگی، همان قدر که ریشه در مشکلات و کمبودهای اقتصادی و اجتماعی دارد، ریشه در تفکر منفی و بدبینی انسان ها نیز دارد؟ مثل صفات بد دیگر، برای بدبین شدن، نیاز به زحمت آنچنانی نیست، زیرا ما انسان ها، خود به خود، نیمه خالی لیوان را می بینیم. اما برای خوشبینی، باید بسیار تلاش نمود و با تبدیل آن به یک عادت، این مهارت را در خود نهادینه کرد. در واقع منفی بینی و منفی سازی علاوه بر این که ذهن را مسموم می‌کند، قدرت عملکرد مفید و مؤثر را از فرد می‌گیرد. هر گونه اهمال کاری یا تنبلی یا نداشتن اقدام برای تغییر، ریشه در همین پیش ذهنیت‌های منفی به امور دارد. تغییر نگرش و کسب دیدی مثبت توان پیدا کردن راه حل‌های خلاقانه برای ارتقا و رشد را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید در رسیدن به اهداف و برنامه‌هایتان با قدرت بیشتری به پیش روید و احتمال کسب موفقیت‌ها را برای خود بالا ببرید به شما پيشنهاد مي دهيم اين درس را انتخاب كنيد زيرا هدف ما اين است كه مهارتی را به شما بیاموزانیم که تنها یک مهارت نیست، بلکه از چنان اهمیتی برخوردار است که جریانی به نام روان شناسی مثبت نگر را پدید آورده است. شما در این درس با معنا و اهمیت مثبت اندیشی آشنا خواهید شد و تکنیک ها و تمرین هایی برای مقابله با افکار منفی خواهید آموخت. با گذراندن این درس، شما چرخه معیوب «افکار منفی-احساسات منفی-رفتار منفی» را در خود خواهید شکست و به انسانی واقع بین، با اعتماد به نفس و اجتماعی تبدیل خواهید شد که در هنگام مواجهه با مشکلات، به جای انتقادات بیجا از خود و دیگران، راه حل هایی برای آن ها پیدا خواهید نمود.

بررسی درس
مهارت های عمومی

تفکر انتقادی

در گذشته، زمانی که از عصر انفجار اطلاعات سخن گفته می شد، آن را عبارتی پیچیده می دانستند، اما حالا وضع عوض شده است و خیلی از انسان ها، آن را با پوست و استخوان خود درک می کنند. هم اکنون ما کاملاً به این واقعیت آگاه شده ایم که برخلاف پیشینیانمان، در هر لحظه، توسط کلی اطلاعات مورد حمله قرار می‌گیریم؛ اطلاعاتی که تنها 20 درصدشان می تواند درست یا مفید باشد!! اگر خود را گرفتار در فضای مجازی و سرگردان در میان داده های فراوان می دانید، حتماً این درس را از دست ندهید. شما در این درس با منابع، روش ها و موانع مختلف تفکر آشنا خواهید شد و تکنیک هایی مؤثر برای رفع این موانع خواهید آموخت. با گذراندن این درس، شما مهارتی مهم به نام «تفکر انتقادی» را خواهید آموخت که به شما اجازه می دهد تا پیش از پذیرش یا بیان هر گزاره ای، آن را مود نقادی قرار دهید و اطلاعات درست را از نادرست تشخیص دهید. با آموختن این مهارت، در برابر مغالطه گری های فکری واکسینه خواهید شد و می توانید بر پایه حقیقت¬طلبی به شناختی درست دست یابید و از انحراف در تفکر مصون بمانید.

بررسی درس
مهارت های عمومی

مدیریت هیجان

آیا می دانستید، دنیای ما را احساسات ساخته است، نه عقلانیت؟ شاهدش هم این است که به قول ویلیام جیمز، روان¬شناس بزرگ امریکایی «وقتی که عقل و احساس درگیر شوند، مطمئنا احساس برنده می‌¬ شود» شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که می خواهید عصبانی نشوید و عقلتان نیز می گوید عصبانی نشو، اما عصبانی می شوید. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که می خواهید احساساتی نشوید و عقلتان نیز می گوید که زود عاشق نشو، ولی با دیدن چشم و ابروی و قامت یار، خود را می بازید و به ازدواجی احساسی دست می زنید. خودتان را محکوم نکنید، چون شما، فقط عقل نیستید و ماشین جسمتان با بنزین احساس به پیش می رود. به جای این کار، با به کار انداختن عقل خود و کسب آگاهی های لازم در باب هیجانات خود، ترمز احساسات منفی را در خود بکشید. شما در این درس با تعریف هیجان و نقش آن در سلامت یا بیماری جسم و روان انسان آشنا خواهید شد و تکنیک هایی در زمینه نحوه بروز هیجانات منفی و مثبت خود خواهید آموخت. با گذراندن این درس، می توانید تغییری اساسی در سبک زندگی و رفتارتان ایجاد کنید و زندگی قشنگ تر و باکیفیت تری را تجربه کنید. این درس به شما امکان داشتن یک ارتباط بین فردی مفید و مؤثری را می دهد و سلامت جسم و روان شما را تضمین می کند.

  • +200 دوره

    انواع موضوعات جدید را بررسی کنید
  • مدرسان برتر

    با ما به جامعه اساتید تراز اول بپوندید
  • تمرکز بر روی هدف

    تخصص شخصی خود را افزایش دهید